W marcu 2018 roku ukazała się Biblia Ekumeniczna w jednym tomie, wydana przez Towarzystwo Biblijne w Polsce (TB). Prace nad tym przekładem trwały od 1995 r., gdy w celu jego realizacji TB powołało Międzywyznaniowy Zespół Tłumaczy.
Nad przekładem pracowali tłumacze, językoznawcy i redaktorzy z jedenastu Kościołów członkowskich Towarzystwa Biblijnego w Polsce: Adwentystów Dnia Siódmego, Chrystusowego, Chrześcijan Baptystów, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Metodystycznego, Ewangelicko-Reformowanego, Polskokatolickiego, Prawosławnego, Rzymskokatolickiego, Starokatolickiego Mariawitów i Zielonoświątkowego. Jako naczelną zasadę w tych pracach przyjęto wierność oryginałowi. Tekst przekładu charakteryzuje się współczesną polszczyzną.
W kolejnych latach sukcesywnie wydawane były poszczególne części ekumenicznego przekładu Biblii: Nowy Testament i Psalmy (2001), oddzielny tom z Księgą Psalmów (2003) oraz pięć tomów z księgami starotestamentowymi: kanoniczne Księgi Dydaktyczne (2008), Księgi Deuterokanoniczne (2011), Pięcioksiąg (2015), Księgi Historyczne (2016) i Księgi Prorockie (2016). Ukazująca się właśnie Biblia Ekumeniczna w jednym tomie jest wydaniem poprawionym względem wydanych wcześniej tomów.
Z okazji jej wydania Towarzystwo Biblijne zorganizowało nabożeństwo dziękczynne oraz uroczystą prezentację tomu. W obu uroczystościach wzięło udział wielu duchownych i świeckich zaangażowanych w ruch ekumeniczny, w tym m.in. osoby uczestniczące w pracach nad ekumenicznym przekładem Biblii.
Nabożeństwo miało miejsce 16 marca 2018 roku w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie. Podczas nabożeństwa zmówiono Modlitwę Pańską według przekładu ekumenicznego Biblii. Prezentacja Biblii Ekumenicznej odbyła się 17 marca w warszawskim Muzeum Etnograficznym.
Odbyła się również dyskusja panelowa, w której udział wzięły osoby zaangażowane w prace nad przekładem. Podkreślano jego wartość wynikającą z tego, że pracowali nad nim ludzie reprezentujący różne tradycje wyznaniowe. Zauważono również, że nie we wszystkich Kościołach Biblia Ekumeniczna ma szanse być używana w liturgii.